زیبایی یعنی ما شدن
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / پوست / کرایوتراپی یا سرمادرمانی پوست چه کاربردهایی دارد؟

کرایوتراپی یا سرمادرمانی پوست چه کاربردهایی دارد؟

سرما درمانی یا کرایوتراپی، یک درمان حداقل تهاجمی است که از سرمای شدید به منظور منجمد کردن و تخریب بافت معیوب از جمله سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. در طی کرایوتراپی، نیتروژن مایع یا گاز آرگون با فشار بالا به یک اپلیکاتور سوزن مانند (Cryoprobe) وارد می‌شوند و باعث ایجاد سرمای شدید می‌شود که در تماس با بافت‌های معیوب قرار می‌گیرد. پزشکان از تکنیک‌های راهنمایی تصویری مانند سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT) و یا رزونانس مغناطیسی (MR)، برای کمک به هدایت کرایوپروب به منظور درمان نواحی واقع شده در بدن استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید برای درمان ضایعات پوستی مانند زگیل و خال های گوشتی با کرایوتراپی به مطب دکتر مینا رضایی در اصفهان مراجعه نمایید. لطفا جهت تعیین نوبت و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 36681564 - 031 اقدام فرمایید.

کاربردهای کرایوتراپی

مزایای کرایوتراپی

  1. یکی از فواید کرایوتراپی کم تهاجمی بودن آن می باشد.
  2. قابل تکرار بودن این روش در افرادی که به دلیل مسائل و مشکلاتی نمی توانند از روش های پزشکی استفاده کنند، از جلسات مکرر کرایوتراپی می توانند بهره مند شوند.
  3. این روش دوره ریکاوری کوتاهی دارد و بهبودی بسیار سریع تر می باشد.
  4. برای کاهش درد در کرایوتراپی فقط از بیحسی موضعی استفاده می شود.
کرایوتراپی

روش‌های انجام کرایوتراپی

به طور کلی از سه روش برای سرمادرمانی استفاده می‌شود که از قرار زیر هستند:

نحوه اثر کرایوتراپی یا سرما درمانی

در این پروسه‌ی درمانی از نیتروژن مایع و به میزان کمتر اکسیژن و هیدروژن مایع (با دمای زیر صفر) استفاده میشود. مکانیسم کرایوتراپی را در ۳ فاز می توان تشریح کرد:

فاز اول، فاز انتقال حرارت:

رایج‌ترین ماده مورد استفاده در کرایو، نیتروژن مایع است که نقطه جوشی معادل ۱۹۶- درجه سانتی گراد دارد و با استفاده از آن بر روی ضایعه یک فاز انتقال حرارت سریع از پوست به مایع فریز کننده اتفاق افتاده و مقدمات تخریب سلولی در محل ضایعه فراهم می شود.

فاز دوم، فاز تخریب سلولی:

فریز ضایعه به سبب شرایط هیپراسمتیک داخل سلولی، تخریب ناگهانی و سریع سلولی را به دنبال دارد. مطالعات نشان داده است که پس از یک تخریب سریع، توانایی تولید کلاژن فیبروبلاست‌ها به حداقل می رسد و این، موجبات درمان ضایعاتی نظیر کلوئیدها را به بهترین وجه فراهم می کند.

فاز سوم، فاز التهابی:

این التهاب با ادم و قرمزی همراه است و پاسخ طبیعی به فرایند مرگ سلولی می باشد. عدم کنترل مناسب این فاز می‌تواند منجر به تشکیل تاول و درنهایت اسکار شود.

مراقبت های قبل از درمان با کرایوتراپی

قبل از درمان توجه کنید که محل درمان تمیز و عاری از هرگونه لوازم آرایشی و کرم های مختلف باشد. همچنین عدم استفاده از داروهای ضد انعقاد خون جهت بهبود عملکرد مناسب خواهد بود.

مراقبت های بعد از درمان با کرایوتراپی

کاندید نامناسب انجام کرایوتراپی

تعداد جلسات کرایوتراپی

جلسات کرایو تراپی گاهی با یک درمان سرپایی و یک جلسه ای به انتها می رسد و گاهی نیز متناسب با نیاز بیمار به چندین جلسه طی چند ماه نیز به طول می انجامد. توجه داشته باشید که تعداد جلسات درمانی کاملاً به نوع ضایعات موجود در پوست افراد بستگی دارد .

هزینه کرایوتراپی

هزینه این درمان نیز مانند سایر درمان ها بر اساس چندین عامل محاسبه می شود. این عوامل عبارتند از:

1. محل درمان

خصوصی و عمومی بودن مرکز درمانی در کاهش و افزایش هزینه تأثیر بسزایی دارد.

2. مهارت و تخصص پزشک

دستمزد هر پزشک با توجه به مهارت تجربه او متفاوت خواهد بود.

3. میزان و شدت آسیب

میزان و شدت آسیب در روش درمانی و مدت درمان تأثیر بسزایی دارد. چنانچه آسیب جزئی و کم باشد، هزینه کمتری پرداخته می شود.

4. روش درمانی

روش درمانی با توجه به صلاح دید پزشک و بر اساس نتیجه معاینات و آسیب و مشکل بیمار صورت می گیرد. اگر عارضه و مشکل بیمار شدید باشد، نیاز به کرایوتراپی از روش جراحی بوده و در این صورت هزینه بالاتر می رود؛ زیرا دستگاه ها، داروها و تجهیزات بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین امکان بستری فرد نیز وجود خواهد داشت.

اینستاگرام دکتر مینا رضایی

عوارض بعد از کرایوتراپی

اگرچه این روش درمانی عوارض کمی را به همراه دارد؛ اما کسی که از آن استفاده می‌کند ممکن است در هنگام انجماد، احساس درد خفیف کند و همچنین در منطقه‌ای که در معرض سرما قرار گرفته است، تاول ظاهر شود که بعداً از بین برود.

تزریق فیلر زیر چشم در اصفهان از جمله اقداماتی است که توسط دکتر مینا رضایی، با استفاده از مرغوب ترین انواع فیلر، صورت می‌گیرد. لطفا جهت تعیین نوبت و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 36681564 - 031 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مردوایج ، نبش چهارراه رسالت جنوبی ، مجتمع مرداویج ، طبقه 4
تلفن : 36681564 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تأثیر سبک زندگی (لایف استایل) در تناسب اندامتأثیر سبک زندگی (لایف استایل) در تناسب اندام

سبک زندگی سالم از جمله مواردی است که به مردم کمک می‌کند تا سلامتی و تندرستی خود را حفظ کرده و آن را بهبود بخشند. زندگی سالم، تأثیر مادام‌ العمر دارد. روش‌ های سالم ماندن شامل تغذیه سالم، فعالیت‌ های بدنی، مدیریت وزن و مدیریت استرس است. ... ادامه مطلب

کک و مک صورت چیست؟کک و مک صورت چیست؟

کک و مک صورت یکی از مشکلاتی است که علائم آن معمولاً از سنین نوجوانی پدیدار می‌شوند و این عارضه به دلیل سیر پیشرونده‌ی خود می‌تواند زیبایی شما را به میزان فراوانی تحت تاثیر قرار دهد. کک و مک صورت معمولاً به دلیل ترشّح بیش از حد رنگدانه‌‌های پوستی مختلف همچون ملانین ایجاد می‌شود. ... ادامه مطلب

کربوکسی تراپی چیست؟کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی با تزریق گاز دی اکسید کربن، باعث افزایش خونرسانی و تغذیه در ناحیه مورد نظر می‌ شود.از کربوکسی تراپی میتوان برای از بین بردن تیرگی دور چشم، استرچ مارک، از بین بردن رخم ناشنی از آکنه و جراحی، زخم‌ های عروقی، رفع شل شدگی و افتادگی پوست برطرف کردن خطوط دور دهان و خط خنده استفاده کرد. ... ادامه مطلب

لاغری موضعی با کربوکسی تراپیلاغری موضعی با کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی به عنوان یکی از جدیدترین متدهای لاغری و همچنین جوانسازی پوست می‌باشد تا جایگزین روش‌های جراحی و همچنین روش‌هایی که دارای هزینه بیشتری هستند، شود. کربوکسی تراپی یک روش جدید و ساده است که می‌تواند باعث بهبود سلولیت و از بین بردن چربی‌های موضعی شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465