زیبایی یعنی ما شدن
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / تن (جسم قابل رویت) و من (جسم غیر قابل رویت) چه هستند؟

تن (جسم قابل رویت) و من (جسم غیر قابل رویت) چه هستند؟

تن انسان همان جسم قابل رویت است همانند دست،پا،قلب، مغز و دیگر اعضا. امور طبیعیه اموری است که در به وجود آمدن و تعادل انسان نقش مهمی دارند و شامل ۷ جز میباشد:

  1. ارکان
  2. امزجه
  3. اخلاط
  4. اعضا
  5. ارواح
  6. قوا
  7. افعال

دکتر مینا رضایی بنیانگذار کوچینگ سلامت سوشانس، آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم در زمینه های پوست، زیبایی و لیزر می‌باشند. لطفا جهت تعیین نوبت و کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با مرکز پوست، مو، لیزر و لاغری دکتر مینا رضایی با شماره تلفن 36681564 - 031 تماس حاصل فرمایید.

1. ارکان

تشکیل دهنده ی اجزای همه ی موجودات زنده و به غیر از خود به چیز دیگری تجزیه نمیشوند.
ارکان شامل موارد زیر می‌باشد :

هر کدام از این ۴ عنصر (رکن) یک کیفیت بارز و یک کیفیت پنهان دارند. به طوریکه آتش کیفیت بارزش گرمی و کیفیت پنهان آن خشکی است و به ترتیب هوا رطوبت و گرمی ، آب سردی و رطوبت و خاک خشکی و سردی است.

2. مزاج

به معنی در هم آمیختن است. کیفیت یکسان و جدیدی که در نتیجه ی آمیختن ارکان با یکدیگر و فعل و انفعال آنها در یک جسم مرکب به وجو می آید. ۹ مزاج اصلی وجود دارد:
اگر ۴ رکن آب ،خاک ، هوا و آتش به نسبت متناسب ترکیب شده باشند مزاج معتدل را به وجود می آورند، و اگر کیفیت هر رکن بر دیگری ارجعیت داشته باشد مزاج غیر معتدل به وجود می‌آورد.

در جهان آفرینش به تعداد موجودات جاندار و بی جان مزاج وجود دارد. مزاج ها از کنش و واکنش عامل های خارجی و داخلی و روانی مثل مکان ، سن ، جنسیت و حالات درونی تحت تاثیر قرار گرفته و دگرگون میشوند.

3. اخلاط

تعادل این اخلاط چهارگانه نقش مهمی در حفظ سلامتی و ایجاد بیماری دارد. و شامل صفرا ، دم، بلغم ، سودا
بین ارکان، مزاج و اخلاط رابطه ای به شکل زیر قابل مشاهده است:

آدرس اینستاگرام دکتر مینا رضایی

4. اعضا

اعضا از ترکیب اخلاط حاصل میشود.

5. اندامها

مطالب مختصر ذکر شده در مورد شناخت تن لازمه ای برای وارد شدن به مبحث من(حقیقت انسان) است.

تن و من انسان

من (جسم غیر قابل رویت)

من و حرکت آن از کجای وجودی انسان سرچشمه میگیرد؟
تاریخ را که بررسی کنیم از تاریک ترین دوران تا به حال انسان با محسوسات خود درک نموده ولی نتوانسته آن را قانع کند و به طور الهام بخشی حس کرده است غیر از ظاهر اوضاع چیزی که مشهود است و تاثیر بر تن دارد حقیقت دیگری هم وجود دارد که اثر گذار هست ولی غیر قابل رویت است. به همین دلیل درصدد جستجوی این حقاق برآمده است میبینیم که در تمام اقوام ایرانی، مصری ، هندی، یونانی و ... هر کس به اندازه ی همت خود از رابطه من و تاثیر آن بر تن برداشت کرده است.

انسان همیشه متوجه بوده که رفاه مادی و آساش جوابگوی آرامش و آرمان او نبوده است و در خیلی مواقع ابزار و ادوات و وسایل راحتی شاید آسایش او را فراهم کرده ولی نتوانسته آرامش او را ارضا کند.
آری به راستی که انسان غیر از تن چیزی دارد که گمشده اوست و نمیتواند گمشده ی خود را پیدا کند. من ابزار کمال تن است تا من قوی نباشد تن شما در خدمت شما نیست. هدف از ذکر این داستان آن است که من را تن لباس است و این دست آستین من است و این پای موزهیپای من است.

چنان‎که در خواب با جسم خویش هرجای رَوی، هر کاری کنی، در حالی که خفته‎ای و جسم در رختخواب است. یا در خیال به هر سو پر می‎کشی در حالی که در خانه یا باغ نشسته‎ای.

پس حقیقت ما من ماست.
روح دارد بی‎بدن بس کار و بار
مرغ باشد در قفس بس بی‎قرار
باش تا مرغ از قفس آید برون
تا ببینی هفت چرخ او را زبون

اما غذای من چیست؟ غذای جسم معلوم است، جسم خاکی است، غذایش خاکی و زمینی است.
من خدایی است، غذایش وحدت با خود و اتصال به خدا، قرب خدا، فنا در خدا و بقاء در خداست که اصل اوست.
من از خیر مطلق، جمال مطلق، عشق مطلق، کمال مطلق و علم مطلق است پس غذایش خیر، جمال، عشق، کمال و علم است و اصل ات.
ولی متاسفانه همان‎طوری که سعدی می‎گوید :
همی میردت عیسی (من) از لاغری
تو در بند آنی که خر (بدن) پروری

مولانا می‎فرماید :
جبرئیلی را بر ستون بسته‎ای
پرّ و بالش را به صد جا خسته‎ای
پیش او گوساله‎ بریان آوری
که کشی او را به کهدن آوری
که بخور این دست ما را لوت و پوت
نیست او را قوت جز ذکر و قنوت
قوت اصلی بشر نور خداست
قوت حیوانی مر او را ناس
آنچه ما می خوریم در روحیات ما تاثیر دارد، اینکه روزی ما و لقمه ما چه باشد، بی ارتباط نیست با اینکه حال ما چگونه باشد. لقمه انسان باید حلال باشد؛ اما لقمه، تنها آن خوراکی نیست که از راه دهان می بلعیم، لقمه هایی هست که ذهن ما و جان ما را تغذیه می کند. ما روزانه از سفره های مختلفی برای جسم و روحمان روزی برمی داریم، مهم است که بدانیم روزی که به جسم و جانمان می رسانیم، حلال است یا حرام؟
مولانا یک عیار برای سنجش حلال یا حرام بودن روزی، به ما می دهد: نشانه لقمه حلال، چه لقمه غذای جسم باشد و چه خوراک روح و جان ما، آن است که نتیجه اش گرمی و روشنایی و کمال و امید و عشق و محبت نسبت به مردم است.

لقمه ای کآن نور افزود و کمال
آن بود آورده از کسب حلال

علم و حکمت زاید از لقمه حلال
عشق و رقت آید از لقمه حلال

در مقابل، اگر در دل ما حسد و نفرت و خشم و غفلت از معنویات موج بزند و به طور مستمر در دلمان احساس گرفتگی و تاریکی داریم، جایی هم سفره شیطان شده ایم، اگرچه بی خبر و باید ریشه را در لقمه پیدا کنیم؛ یک جایی، لقمه حرامی خورده ایم یا روزی ناپاکی به روح و جان خود داده ایم:

چون ز لقمه تو حسد بینی و دام
جهل و غفلت زاید ،آن را دان حرام

آنچه ما می خوریم، آنچه می نوشیم، آنچه می خوانیم، موسیقی که گوش می دهیم، برنامه ای که تماشا می کنیم و... همه برای ما لقمه هستند، لقمه هایی که فکر ما و نوع نگاه ما به هستی و نوع رفتار ما را، شکل می دهند:

لقمه، تخم است و برش، اندیشه ها
لقمه، بحر و گوهرش اندیشه ها

حلال ترین قوتی که به ما می رسد ، آن است که نتیجه اش عشق به انسان ها و هستی و میل خدمت به خلق و البته میل پرکشیدن به سوی جهان معناست:
زاید از لقمه حلال اندر دهان
میل خدمت، عزم رفتن آن جهان

مراقب باشیم سر کدام سفره می نشینیم و جان و روحمان را با کدام لقمه سیر می کنیم.

کوچینگ سلامت سوشانس، یکی از مراکز مدرن و پیشرفته در اصفهان است که با ارائه خدمات کاهش وزن و لاغری از جمله تجویز رژیم غذایی کتوژنیک در خدمت مراجعین گرامی می‌باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36681564 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مردوایج ، نبش چهارراه رسالت جنوبی ، مجتمع مرداویج ، طبقه 4
تلفن : 36681564 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تغذیه برای گروه‌های سنی مختلفتغذیه برای گروه‌های سنی مختلف

نیاز انسان به خوراک یکی از احتیاجات طبیعی یا فیزیولوژیک است که مهم‌ترین عامل بقای زندگی و طول عمر می‌باشد. احتیاج به خوراک، دائمی است و ارگانیسم را مجبور می‌کند تا برای بدست آوردن خوراک و رفع گرسنگی کوشش کند ... ادامه مطلب

اختلاف پوست زنان و مردان در چیست؟اختلاف پوست زنان و مردان در چیست؟

بدن انسانها عموما شباهت زیادی بهم داشته و تنها در موارد جزئی با هم متفاوت می باشد .پوست نیز از این مقوله مستثنی نمی باشد . جنسیت، مهمترین عامل ایجاد تفاوت در پوست است. ... ادامه مطلب

اهمیت وعده های اصلی غذایی در داشتن تغذیه سالماهمیت وعده های اصلی غذایی در داشتن تغذیه سالم

برای داشتن اندامی مناسب و شرایط بدنی سالم، مهمترین مسئله در کنار ورزش کردن، رعایت اصول نکات تغذیه ای است. در این بحث برای نزدیک شدن به داشتن تغذیه سالم، به وعده های غذایی و اهمیت آنها می‌پردازیم ... ادامه مطلب

چه داروهایی برای درمان آکنه یا جوش صورت کاربرد دارند؟چه داروهایی برای درمان آکنه یا جوش صورت کاربرد دارند؟

درمان آکنه از طریق کاهش تولید چربی، تسریع جابجایی سلول های پوست، مبارزه با عفونت باکتریایی، کاهش التهاب یا هر چهار مورد عمل می کند. در اغلب درمان ها، پس از چهار تا هشت هفته درمان نتیجه می دهد و ممکن است پوست قبل از بهتر شدن بدتر شود ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465