زیبایی یعنی ما شدن
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / لاغری و تناسب اندام / رژیم کتوژنیک یا کم کربوهیدرات چه مزایایی دارد؟

رژیم کتوژنیک یا کم کربوهیدرات چه مزایایی دارد؟

بسیاری از افراد که دچار افزایش وزن و چاقی هستند؛ به دنبال روشی برای از دست دادن اضافه وزن، سراغ رژیم های مختلف می‌روند. یکی از رژیم های جدیدی که امروزه بسیار در مورد آن می‌شنویم؛ رژیم غذایی کتوژنیک یا کتو است که افراد زیادی برای کاهش وزن از این رژیم غذایی استفاده می‌کنند. در این رژیم غذایی محبوب، برای تسریع در لاغر شدن، از کاهش قابل ملاحظه کربوهیدرات و چربی بالا استفاده می‌شود. در این مقاله به طور مفصل به رژیم غذایی کتوژنیک می‌پردازیم و مزایای این روش را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در صورتی که تمایل دارید در کمال صحت و سلامت لاغر شوید و به وزن ایده آل برسید؛ مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

کوچینگ سلامت سوشانس، یکی از مراکز مدرن و پیشرفته در اصفهان است که با ارائه خدمات کاهش وزن و لاغری از جمله تجویز رژیم غذایی کتوژنیک در خدمت مراجعین گرامی می‌باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36681564 - 031 تماس حاصل فرمایید.

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است که شباهت های زیادی با رژیم های اتکینز دارد. در این رژیم غذایی منبع سوخت و ساز بدن از کربوهیدرات به چربی تغییر می‌کند که به آن کتوزیس گفته می‌شود. یعنی بدن وارد فاز چربی سوزی شده و کاهش وزن به این شکل شروع می‌شود.

10 مزیت رژیم های غذایی کتوژنیک یا کم کربوهیدرات

برخی از افراد ادعا می كنند كه این رژیم ها به دلیل چربی زیاد باعث افزایش كلسترول و ایجاد بیماری قلبی می شوند. با این حال در بیشتر مطالعات علمی، ثابت شده است که رژیم های کم کربوهیدرات فواید قابل توجهی برای سلامتی دارند. در ادامه به 10 فایده رژیم های غذایی کتوژنیک برای سلامتی اشاره می‌شود.

1. کاهش اشتها

گرسنگی معمولاً بدترین عارضه رژیم غذایی است. گرسنگی بزرگترین دلیل افراد در شکست اهداف لاغری و رژیم درمانی است. با این حال ، غذای کم کربوهیدرات منجر به کاهش خودکار اشتها می شود. مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که هنگامی که افراد کربوهیدرات را کاهش می دهند و پروتئین و چربی بیشتری می خورند ، در نهایت کالری بسیار کمتری مصرف می‌کند.

2. شروع لاغری با کاهش وزن بیشتر

کاهش کربوهیدرات یکی از ساده ترین و موثرترین روش های کاهش وزن است. مطالعات نشان می دهد افرادی که رژیم های کم کربوهیدرات دارند سریعتر نسبت به رژیم های کم چرب وزن کم می کنند. رژِم های کتوژنیک حتی نسبت به رژیم های غذایی با محدودیت کالری هم بهتر جواب می‌دهند. این رژیم ها (کم کربوهیدرات) با از بین بردن آب اضافی بدن، و کاهش سطح انسولین منجر به کاهش سریع وزن در یکی دو هفته اول می شوند.

در مطالعات مقایسه رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و کم چربی ، افرادی که کربوهیدرات خود را محدود می کنند گاهی 2-3 برابر وزن کم می کنند؛ بدون اینکه گرسنگی بکشند. همچنین در یک مطالعه روی بزرگسالان چاق نشان داده شد؛ رژیم های غذایی کم کربوهیدرات به ویژه برای شش ماه اول شروع رژیم، در مقایسه با رژیم های دیگر لاغری، تاثیرگذارتر بوده و با موفقیت بیشتری همراه است.

3. از دست دادن چربی شکمی با نسبت بیشتر

چربی های بدن متفاوت هستند. محل ذخیره چربی، تعیین کننده وضعیت سلامت و ریسک ایجاد بیماری در افراد است. به طور مثال چربی انباشته شده دور کمر و شکم نقش، منفی پر رنگی در ابتلا به بسیاری از بیماری ها به ویژه بیماری های قلبی - عروقی دارد. چربی شکمی یا احشایی، در شکم و پهلو تجمع پیدا می‌کند و نوع رایج چاقی در مردان است. رژیم های کم کربوهیدرات در کاهش چربی مضر شکم بسیار موثر هستند. در حقیقت ، به نظر می رسد که بیشترین چربی هایی که افراد با رژیم های کم کربوهیدرات از دست می دهند؛ چربی انباشته شده در شکم است. این نوع کاهش وزن، با گذشت زمان منجر به کاهش شدید خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 خواهد شد.

رژیم کتوژنیک چیست

4. افت شدید تری گلیسیرید

تری گلیسیریدها، مولکول های چربی هستند که در خون وجود دارند. افزایش این مولکول ها در خون یک عامل خطرناک برای بیماری های قلبی محسوب می‌شود. یکی از عوامل اصلی افزایش تری گلیسیرید در افراد کم تحرک، مصرف کربوهیدرات است. به ویژه فروکتوز قند ساده. هنگامی که افراد کربوهیدرات را بسیار محدود می کنند؛ به سمت کاهش چشمگیر تری گلیسیرید خون حرکت خواهند کرد. ضمن اینکه، بر خلاف باور عامه رژیم های کم چرب اغلب باعث افزایش تری گلیسیرید می شوند.

5. افزایش سطح کلسترول خوب یا HDL

لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) کلسترول خوب نامیده می شود. هرچه سطح HDL شما نسبت به LDL یا کلسترول بد بیشتر باشد؛ خطر بیماری قلبی نیز کاهش می یابد. یکی از بهترین راه ها برای افزایش سطح HDL ، خوردن چربی های مفید است؛ که رژیم های کم کربوهیدرات یاکتوژنیک حاوی مقدار زیادی چربی هستند. بنابراین جای تعجب نیست که سطح HDL در رژیم های غذایی سالم و کم کربوهیدرات به طرز چشمگیری افزایش می یابد ، در حالی که با رعایت رژیم های غذایی دیگر، روند کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب، به این شکل موفقیت آمیز نخواهد بود.

6. کاهش قند خون و سطح انسولین

رژیم های کم کربوهیدرات و کتوژنیک می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت و مقاوم به انسولین مفید باشد. مطالعات ثابت می کند که کاهش کربوهیدرات ها به شدت سطح قند خون و انسولین را کاهش می دهد. برخی از افراد مبتلا به دیابت که رژیم کم کربوهیدرات را شروع می کنند؛ ممکن است لازم باشد دوز انسولین خود را حتی به میزان 50% کاهش دهند. در یک مطالعه روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، به اثبات رسیده است که با اعمال رژیم های کتوژنیک، در 95% موارد پس از شش ماه داروهای های کاهنده قند خون آنها کاهش یافته و در برخی موارد قطع شده است. به همین جهت توصیه می‌شود؛ اگر از داروی قند خون استفاده می کنید؛ قبل از استفاده از رژیم های کتوژنیک با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است برای جلوگیری از افت قند خون نیاز به تنظیم دوز داروی مصرفی خود داشته باشید.

7. کاهش فشار خون

فشار خون بالا ، یک عامل خطرساز قابل توجه برای بسیاری از بیماری ها، از جمله بیماری های قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه است. رژیم های غذایی کم کربوهیدرات یک روش موثر برای کاهش فشار خون است و اغلب، خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش می‌دهد و موجب طول عمر افراد می‌شود.

8. درمان سندرم متابولیک

سندرم متابولیک بیماری است که با خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی بسیار مرتبط است. در حقیقت، سندرم متابولیک مجموعه ای از علائم است که شامل موارد زیر می‌‌شود:

  1. چاقی شکمی
  2. فشار خون بالا
  3. افزایش سطح قند خون ناشتا
  4. تری گلیسیرید بالا
  5. HDL پایین

همونطور که در موارد قبل اشاره شد؛ رژیم های کتوژنیک بر روی هر 5 عامل عنوان شده موثر بوده و باعث بهبود این موارد می‌شوند و در نتیجه شرایط ایجاد شده، به درمان بیماری سندرم متابولیک منجر خواهد شد.

صفحه اینستاگرام دکتر مینا رضایی

9. کاهش سطح کلسترول بد (LDL)

افرادی که LDL بالایی دارند؛ بیشتر دچار حمله قلبی می شوند. به نظر می رسد که رژیم های کم کربوهیدرات (کتوژنیک) ، سطح کلسترول بد خون را کاهش می‌دهند. به همین علت؛ کاهش مصرف کربوهیدرات می تواند سلامت قلب شما را تضمین کند.

10. بهبود عملکرد مغز و بیماریهایی مانند صرع

مغز شما به گلوکز احتیاج دارد؛ زیرا بعضی از قسمتهای آن فقط می تواند این نوع قند را بسوزاند. به همین دلیل است که اگر کربوهیدرات مصرف نکنید ، کبد شما از پروتئین، گلوکز تولید می کند. وقتی رژیم کم کربوهیدرات را شروع می کنید، بدن شما باید به جای مصرف کربوهیدرات، با سوزاندن چربی بیشتر برای سوخت سازگار شود. وقتی وارد حالت کتوز می شوید، قسمت بزرگی از مغز به جای گلوکز شروع به سوزاندن کتون می کند.

کتون ها یک منبع سوختی فوق العاده قوی برای مغز هستند. آنها حتی در یک محیط پزشکی برای درمان بیماری های مغزی و شرایطی مانند ضربه مغزی و از دست دادن حافظه آزمایش شده اند. بنابراین جای تعجب نیست که رژیم های کتوژنیک طولانی مدت، اغلب با افزایش تمرکز و بهبود عملکرد مغز همراه هستند. از بین بردن کربوهیدرات ها همچنین می تواند به کنترل و تثبیت سطح قند خون کمک کند که ممکن است باعث افزایش تمرکز و بهبود عملکرد مغز شود.

لازم به ذکر است؛ رژیم کتوژنیک برای درمان صرع در کودکانی که به درمان دارویی پاسخ نمی دهند ، استفاده می شود. در بسیاری از موارد ، این رژیم می تواند کودکان مبتلا به صرع را درمان کند. در یک مطالعه ، بیش از نیمی از کودکان تحت رژیم کتوژنیک، با کاهش تعداد دفعات تشنج روبرو شده و در مواردی هم تشنج به کلی رفع گردیده است. در برخی از بیماری های دیگر مغزی مانند آلزایمر و پارکینسون نیز بهبودی با رژیم های کتوژنیک در دست بررسی قرار دارد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مردوایج ، نبش چهارراه رسالت جنوبی ، مجتمع مرداویج ، طبقه 4
تلفن : 36681564 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سلامتی روح و روان با نشاط و شادابیسلامتی روح و روان با نشاط و شادابی

تقریبا همه ی ما معتقدیم حال روحی مردم ایران خیلی خوب نیست و مشکلات و اختلالات و رفتارهایی که نشان می‌دهد این حال بد وجود دارند روز به روز بیشتر خودشان را نشان می‌دهند . به خصوص مشکلاتی که در چند ماه اخیر ایجاد شده بر مردم جامعه تاثیر بسیار گذاشته است. ... ادامه مطلب

مراقبت های ویژه و نکات قبل از انجام میکروبلیدینگ ابرومراقبت های ویژه و نکات قبل از انجام میکروبلیدینگ ابرو

نکات و مراقبت هایی که قبل و بعد از میکروبلدینگ باید درنظر گرفته شود در نتیجه ی این خدمات تاثیر می گذارند. با رعایت این نکات می توانید عوارض و ریسک های این روش را به حداقل برسانید. ... ادامه مطلب

خصوصیات اسپای سلامتیخصوصیات اسپای سلامتی

اسپاهای سلامتی دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند و در قیمت، اندازه و برنامه‌ها با هم تفاوت های زیادی دارند. آنها می‌توانند از 8 تا 250 میهمان را پذیرا باشند ولی میانگین آنها 60 نفر است. همچنین تفاوت قیمت آنها می‌تواند از شبی چند صدهزار تومان در اسپاهای اقتصادی تا هفته‌ای چند میلیون تومان باشد ... ادامه مطلب

هیپنوتیزم درمانی  چیست و چگونه موجب آرامش میشود؟هیپنوتیزم درمانی چیست و چگونه موجب آرامش میشود؟

هیپنوتیزم حالتی از بیداری ، آرامش ، تمرکز ، تجسم ، تصور ، ارتباط با ناهشیار یا ضمیر ناخودآگاهمان و حالتی از کنترل است تا به شما کمک کند استرس هایتان را کم ‌کنید و به آرامش رسیده و از حس و حال بهتری بهره مند شوید. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465