زیبایی یعنی ما شدن

زیبایی چیست؟

توصیف یک شخص به عنوان شخصی زیبا چه به صورت فردی و چه به صورت جمعی، غالباً براساس ترکیبی از زیبایی‌های درونی صورت می‌گیرد که شامل عوامل روان‌شناختی مانند شخصیت، شعور، فضل، ادب، کاریزما، صداقت، هماهنگی و … می‌شود. ظرافت و زیبایی بیرونی (یعنی جذابیت بدنی) نیز شامل ویژگی‌های جسمی است که براساس اصول زیبایی‌ شناختی ارزیابی می‌شوند.

معیارهای زیبایی با گذشت زمان و براساس تغییر ارزش‌های فرهنگی تغییر پیدا کرده‌اند. از نظر تاریخی، نقاشی‌ها و اثرات هنری طیف گسترده‌ای از استانداردهای مختلف برای زیبایی را نشان می‌دهند. با این حال، انسان‌هایی که نسبتاً جوان‌‌اند، دارای پوستی صاف، اندام متناسب و ویژگی‌های منحصربه‌فرد ظاهری هستند، به طور سنتی در طول تاریخ به عنوان زیباترین افراد به شمار می‌آمدند.

زیبایی چیست؟

یکی از شاخص‌های اصلی زیبایی جسمی «تناسب» است. معیارهای زیبایی ریشه در هنجارهای فرهنگی دارد که در طی قرن‌ها توسط انجمن‌ها و رسانه‌ها به وجود آمده‌اند. در سطح جهانی، این بحث مطرح می‌شود که برتری زنان سفیدپوست که در فیلم‌ها و تبلیغات نمایش داده می‌شوند، منجر به یک مفهوم اروپامحوری از زیبایی می‌شود و فرهنگ‌هایی را پرورش می‌دهد که زنان را نسبت به رنگ پوستشان حساس می‌‌سازد و این حس را به آن‌ها القا می‌کند که زنان سیاه‌پوست یا گندمگون مانند زنان سفیدپوست زیبا و جذاب نیستند. بنابراین، جوامع و فرهنگ‌های مختلف در سراسر جهان تلاش می‌کنند تا نژادپرستی‌های حاکم در دنیا که ریشه طولانی در تاریخ بشر دارند را از بین ببرند. در دهه 1960 یک جنبش فرهنگی به نام «سیاه زیباست» برای از بین بردن این تفکر به وجود آمد.

برخی رسانه‌ها نیز با انتشار برخی عکس‌های اغراق‌آمیز از بازیگران و یا مدل‌ها، حس نارضایتی و ناامیدی را در زنان دیگری که این عکس‌ها را می‌بینند به وجود می‌آورند که باعث از دست دادن اعتماد به نفس و در نتیجه افسردگی خانم‌ها می‌شود. علاوه بر این، ایجاد شکاف و تفاوت گسترده‌تر میان اندازه ایده‌آل بدن و اندازه ایده‌آل اجتماعی، باعث ایجاد استرس در میان دختران جوانی می‌شود که در حال رشد هستند و دوران بلوغ خود را سپری می‌کنند. این موضوع همچنین ماهیت خطرناک معیارها و استانداردهای زیبایی را در جامعه برجسته می‌سازد.

آدرس اینستاگرام دکتر مینا رضایی

مفهوم زیبایی در مردان به عنوان Bishōnen در ژاپن شناخته شده‌ است. Bishōnen به مردانی با ویژگی‌های زنانه، ویژگی‌های جسمی که از سوی استاندارد زیبایی در ژاپن تعیین می‌شوند و به طور معمول در بت‌های فرهنگ پاپ خود به نمایش گذاشته می‌شوند اشاره دارد. با این حال ملل مختلف، ویژگی‌ها و ایده‌آل‌های متفاوتی برای تعریف زیبایی مردانه دارند. استانداردهای اروپامحور برای مردان شامل قد بلند، لاغری و داشتن بدنی عضلانی است. بنابراین، این ویژگی‌های شاخص از طریق رسانه‌های آمریکایی، مانند فیلم‌ها، سریال‌ها، جلد مجلات هالیوود و غیره به عنوان ویژگی‌های مطلق زیبایی و جذابیت به افراد جامعه القا می‌شوند.

ما در این مقاله مفهوم زیبایی را از زمان‌های گذشته تا به امروز مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید، معیارها و استانداردهای زیبایی در گذر زمان تغییر می‌کنند و تعریف جامعه و بشر از مفهوم زیبایی نیز دستخوش تغییر قرار می‌گیرد. با این حال، باز هم نمی‌توانیم زیبایی را به صورت مطلق و در قالب یک جمله بیان کنیم؛ زیرا مفهوم زیبایی از نظر هر شخص متفاوت است و زیبایی برای هر فرد در قالب اشیا، حیوان، طبیعت و موارد دیگر تجلی می‌یابد. با در نظر گرفتن تمام این مسائل، در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که انسان زیباست و زیبایی را دوست دارد.

دکتر مینا رضایی بنیانگذار کوچینگ سلامت سوشانس، آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم در زمینه های پوست، زیبایی و لاغری می‌باشند. لطفا جهت تعیین نوبت و کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با مرکز پوست، مو، لیزر و لاغری دکتر مینا رضایی با شماره تلفن 36681564 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مردوایج ، نبش چهارراه رسالت جنوبی ، مجتمع مرداویج ، طبقه 4
تلفن : 36681564 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لاغری موضعی با مزوتراپی چیست؟لاغری موضعی با مزوتراپی چیست؟

افراد، روش‌های مختلفی را برای کاهش وزن به کار می‌بندند؛ اما غالباً اکثر این روش‌ها برای دست‌یابی به نتایج مطلوب، مؤثر واقع نیستند. حتی اگر افراد مقدار اندکی وزن کم کنند، بدن معمولاً به شکل و فرم مورد نظر درنمی‌آید. چربی‌های موضعی بزرگ‌ترین مشکل و مانع برای لاغری هستند. ... ادامه مطلب

درباره آکنه بیشتر بدانیددرباره آکنه بیشتر بدانید

آکنه بیماری پوستی است و زمانی رخ می دهد که چربی و سلول های مرده پوست فولیکول های مو را مسدود نماید. آکنه اغلب بر روی صورت، گردن، پشت و شانه ها ظاهر می شود. آکنه اغلب آزار دهنده و ماندگار می باشد. زخم های آکنه به کندی بهبود یافته و تا یکی برطرف می شود دیگری وقتی انتظارش را ندارید ظاهر می شود ... ادامه مطلب

اهداف کوچینگ سلامت سوشانساهداف کوچینگ سلامت سوشانس

سوشانس به عنوان یک شرکت تحقیق و توسعه، در زمینه تحقیق و آموزش هفت بعد سلامت فعالیت می‌کند و قصد دارد با طرح‌های اجرایی خود در زمینه صلح و سلامت انسان و محیط‌زیست و با عزمی راسخ، در مسیر اهداف توسعه پایدار در جهت توسعه و تعالی کشور به پیش رود ... ادامه مطلب

ترواسکالپ جهت حذف چربی‌ های موضعی چگونه عمل میکند؟ترواسکالپ جهت حذف چربی‌ های موضعی چگونه عمل میکند؟

ساکشن چربی‌ها با انواع دستگاه‌های متفاوتی باتوجه به شرایط جسمی افراد انجام می‌شود. با استفاده از دستگاه‌ ترواسکالپ می‌ توان چربی به وجود آمده در بخش‌ های مختلف که به صورت چاقی موضعی ایجاد شده را درمان کرد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465