دکتر مینا رضایی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مفهوم زیبایی / معنای زیبایی در یونان باستان

معنای زیبایی در یونان باستان

واژه کلاسیک یونانی که در زبان فارسی به زیبایی یا زیبا و در زبان انگلیسی نیز به «Beauty» یا «Beautiful» ترجمه شده‌ است، کلمه «کالوس» kallos است که صفت آن نیز kalos است. با این حال، کالوس ممکن است در فارسی به عنوان «خوب» یا «با کیفیت خوب» و در انگلیسی نیز به عنوان «Good» یا «Of Fine Quality» نیز ترجمه شود. بنابراین معانی وسیع‌تری نسبت به زیبایی جسمی یا مادی دارد. به همین ترتیب، کالوس در ابتدا به معنای کلمه انگلیسی «Beauty» نبود و در وهله اول و مهمتر از همه برای انسان‌ها اعمال می‌شد و مفاهیم شهوانی را تلقین می‌کرد.

کلمه یونانی Koine که برای اشاره به زیبایی استفاده می‌شد، hōraios بود؛ این کلمه صفتی است که از لحاظ اخلاقی از کلمه hōra به معنی «ساعت» می‌آید. بنابراین در کوین یونانی، زیبایی به معنای «در زمان مناسب خود» تعریف می‌شد. بدین ترتیب، یک میوه رسیده (به وقت مناسب خود) زیبا به نظر می‌رسید، در حالی که یک زن جوان که سعی داشت پیرتر به نظر برسد و یا زن پیری که تلاش می‌کرد جوان‌تر به نظر برسد، به عنوان زیبا و مفهوم زیبایی تلقی نمی‌شدند.

زیبایی در یونان باستان

نخستین تئوری زیبایی غربی را می‌توان در آثار فیلسوفان اولیه یونان از دوره قبل از سقراطی، مانند فیثاغورس پیدا کرد. مکتب فیثاغورس نیز ارتباط مستقیمی میان ریاضیات و زیبایی پیدا کرد. آن‌ها همچنین خاطرنشان کردند که اشیاء متناسب با نسبت طلایی (Golden Ratio) جذاب‌تر به نظر می‌رسند. معماری یونان باستان نیز مبتنی بر دیدگاه تقارن و نسبت است.

افلاطون زیبایی را مفهومی (یا ایده‌ای) بالاتر از همه مفاهیم دیگر در نظر می‌گرفت. ارسطو نیز با استدلالی مبنی بر اینکه «فضیلت و برتری به زیبایی‌ها می‌پیوندند»، رابطه‌ای را میان زیبایی و فضیلت کشف کرد.
فلسفه و مجسمه‌های کلاسیک زن و مرد که مطابق با اصول فیلسوفان یونان از زیبایی‌های ایده‌آل انسانی ساخته شده‎ بودند، در اروپای رنسانس مجددا کشف شدند و این امر در نهایت منجر به اتخاذ معنایی مجدد برای «ایده‌آل کلاسیک» شد و بدین ترتیب، مفهوم هرآنچه که به این ایده مرتبط بود، به معنای واقعی تغییر پیدا کرد. از نظر زیبایی زنانه، زنی که ظاهر آن با این اصول مطابقت داشته‌ باشد، هنوز هم «زیبای کلاسیک» خوانده می‌شود یا گفته می‌شود دارای «زیبایی کلاسیک» است.
زیبایی زن در تمدن غربی به عنوان مثال در تندیس مرمری و بی‌سر نیکه ساموتراس (Winged Victory of Samothrace) تعریف می‌شود. علاوه بر این پایه‌های بنا شده توسط هنرمندان یونانی و رومی استاندارد زیبایی مرد را نیز تعریف کرده‌اند.

آدرس اینستاگرام دکتر مینا رضایی

در دوره گوتیک، معیار زیبایی‌شناسی کلاسیک را به عنوان موضوعی «معصیت‌آمیز» در نظر گرفته و آن را رد کردند. پس از آن، اندیشمندان رنسانس و اومانیست این دیدگاه را مردود اعلام کرده و زیبایی را محصول نظم عقلانی و نسبت‌های هماهنگ تعریف کردند. هنرمندان و معماران دوره رنسانس (مانند جورجیو واساری)، دوره گوتیک را به عنوان دوره‌ای غیرمنطقی و وحشیانه در نظر گرفتند و به شدت از آن انتقاد کردند. دیدگاه هنر گوتیک تا قرن نوزدهم و تا عصر رومانتیسم ادامه داشت.

دکتر مینا رضایی بنیانگذار کوچینگ سلامت سوشانس، آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم در زمینه های پوست، زیبایی و لاغری می‌باشند. لطفا جهت تعیین نوبت و کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با مرکز پوست، مو، لیزر و لاغری دکتر مینا رضایی با شماره تلفن 36681564 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مردوایج ، نبش چهارراه رسالت جنوبی ، مجتمع مرداویج ، طبقه 4
تلفن : 36681564 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روشهای درمان و پیشگیری از جوش صورت و اسکار ناشی از آنروشهای درمان و پیشگیری از جوش صورت و اسکار ناشی از آن

از روشهای متعددی برای درمان جوش می‌توان استفاده کرد. حتی با ترکیب چند روش درمانی، گاهاً نتایج مطلوب تری حاصل می‌شود که در ادامه این مطلب به برخی از این روشها اشاره خواهد شد ... ادامه مطلب

نکاتی که بهتر است در مورد آکنه بدانیدنکاتی که بهتر است در مورد آکنه بدانید

آکنه یکی از بیماری های پوستی شایع است که با وجود ابتلای افراد در سنین میانسالی، اغلب جوانان و نوجوانان را درگیر می‌کند. عوامل مختلفی در ایجاد و تشدید این بیماری پوستی دخیل هستند که در ادامه این مطلب به آنها اشاره می‌کنیم ... ادامه مطلب

مروری بر علل و آمار چاقی و اضافه وزن در دنیامروری بر علل و آمار چاقی و اضافه وزن در دنیا

تغذیه سالم با رشد و سلامت بدن به طور مستقیم در ارتباط است. تغذیه نه تنها بر رشد جسمی و ظاهر انسان اثرگذار است، بلکه خلق و خو و رفتار افراد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. تغذیه کامل و مناسب، منجر به شادابی و تندرستی، افزایش طول عمر، کاهش ناتوانی و بیماری می‌شود ... ادامه مطلب

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ چیست؟جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ چیست؟

سوزن‌های ریزی که در فرایند میکرونیدلینگ پوست به کار برده می‌شوند، در لایه درم پوست کانال‌هایی میکروسکوپی ایجاد کرده و واکنش طبیعی بدن برای التیام زخم را برمی‌انگیزد و کلاژن و الاستین جدید در پوست تولید شده و پوست بهبود می‌یابد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465