زیبایی یعنی ما شدن
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مفهوم زیبایی / زیبایی به چه معنا است؟

زیبایی به چه معنا است؟

تا به حال با خود فکر کرده اید که زیبایی، این واژه ی کیفی که همواره در روزمره ی خود بکار میبریم، در واقع چه معنی ای دارد و به چه چیزاهایی اطلاغ میشود؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید که سوال بالا قرن هاست ذهن آدم ها را به خود مشفول کرده و پیشینیان ما مدت ها در تکاپو بوده اند تا راهی پیدا کنند تا به طریقی بتوانند این مفهوم انتزاعی را تعریف کرده و وسیله ی سنجشی برای آن قرار دهند. تا حدی که «زیبایی شناسی» خود به مکتبی تبدیل شده ;این رشته ی معرفت، از قدیم وجود داشته و در فلسفه ی یونان و همچنین فلسفه ی چین و هند، نظریات و عقایدی راجع به زیبا، زیبایی و شرایط آن دیده میشود.

با مراجعه به لغت نامه و پیدا کردن لغت استتیک (زیبایی شناسی)، در می یابیم که این کلمه از ریشه یونانی «آیستتیک» به معنای احساس و «آیستسین» به معنای قابل درک به ویژه از طریق حواس می‌باشد و توضیح داده میشود که استتیک شاخه ای از فلسفه میباشد که که به بررسی امر زیبا می‌پردازد و با ابزاری چون نظریه های مرتبط، ویژگی های ذاتی و همچنین آزمون هایی که توسط آنها داوری می‌شود و تاثیر آن را با ذهن آدمی بررسی میکند. همچنین شاخه ای روان‌شناسی محسوب می¬شود که احساسات و عواطفی را بررسی می‌کند که توسط آثار هنری و ادبیات هنرمندانه تحت تاثیر قرار میگیرند.

حال به طور خیلی سطحی نظرات برخی از بزرگان و صاحب نظران را راجع به زیبایی باهم مرور میکنیم تا درک مطلوبی از زیبایی پیدا کنیم.

باومگارتن استتیک را به عنوان یک گرایش فلسفی مستقل در سال ۱۷۳۵ میلادی با معنای دانش بررسی چگونگی درک و شناخت احساسی اشیاء بكار برد. تا قبل از این زمان، استتیک با معنایی که امروزه از آن می شناسیم، بکار نمی رفت. این واژه در قرن نوزدهم کاربردی فراگیرتر پیدا کرد و به فلسفه ذوق، نظریه هنرهای زیبا و علم زیبایی اطلاق گردید. در دوران اخیر نیز، استتیک با فلسفه هنر ارتباط تنگاتنگی پیدا کرده است.

تعریف زیبایی

سانتایانا در کتاب «حس زیبایی» بیان می کند که زیبایی کیفیتی از چیزی است که دلپذیر است. این تعریف به نظر ساده و قابل فهم می رسد. حال باید با دقت بیشتری به زیبایی و امر زیبا توجه کنیم و به سؤالات به وجود آمده پاسخ دهیم . منظور از این عبارت پر رمز و راز چیست؟ در کتاب «بینایی و بینش» اثر الکساندر اليوت می خوانیم که سخن گفتن از زیبایی ها تنها به عنوان یک عامل دلپذیر به این می ماند که عشق را عامل مزیت و سود بدانیم و تعریف کنیم که عشق سودبخش و سودمند است ، همانطوری که زیبایی دلپذیر است و موجب رضایتمندی انسان می شود . اما تنها یک آدم بی روح و سرد و سطحی موضوع را این چنین تعریف می کند . موضوع البته نباید باعث فراموشی این واقعیت شود ، چنانچه فریدهوف شواون در مقاله «اصول و معیارهای هنر جهانی» تأکید می کند که احساس زیبایی و احتیاج به زیبایی در انسان عادی ، امری طبیعی است . امروزه استتیک در کنار علوم متافیزیک ، شناخت شناسی ، منطق و اخلاق ، پنج شاخه دانش فلسفه را شکل میدهند.

فکرش را هم نمی‌کردید، نه؟ که زیبایی، امری به این پیش پا افتادگی شاید، از شاخه های دانش فلسفه باشد!
مفهوم زیبایی از مفاهیم مبهم و ناآشنا نیست. همه زیبایی را می‌بینند و آن را درک می‌کنند. زیبایی از نظر هر شخص متفاوت است و هرکس دیدگاه خاص خود را نسبت به مفهوم زیبایی دارد. تعریف زیبایی در گذر زمان تغییر می‌کند. ما معمولا زیبایی را از طریق تصاویر ذهنی خود تعریف می‌کنیم. شاید اگر از شما بخواهند زیبایی را تعریف کنید، بلافاصله چهره یک شخص معروف یا یک بازیگر به ذهنتان خطور کند و یا شاید مفهوم زیبایی را به یک منظره زیبا اطلاق کنید.
همه انسان‌ها زیبایی را دوست دارند و در هر کجا به دنبال آن می‌گردند. حس زیبایی‌ شناسی از جمله احساسات مشترکی است که همه ما آن را به شیوه‌های متفاوت درک و تجربه می‌کنیم. با اینکه این احساس در میان انسان‌ها مشترک است، اما با وجود این وجه اشتراک، دیدگاه، تعاریف و مصادیق هر شخص درباره مفهوم زیبایی با شخص دیگری کاملا متفاوت است. به همین دلیل است که نمی‌توانیم یک تعریف واحد و مشخص را برای زیبایی بیان کنیم.
هیچکس تاکنون نتوانسته است یک تعریف کلی برای زیبایی ارائه دهد. حتی فلاسفه و روان‌شناسان نیز تعریف واحدی از زیبایی ندارند و بر این باورند که زیبایی امری نسبی است. در زمان‌های قدیم، شاعرها معیار و ملاک زیبایی را تعیین می‌کردند، اما در جوامع امروزی مفهوم و معیار زیبایی توسط رسانه‌های جمعی یا شبکه‌های اجتماعی تعریف می‌شود.

آیا شما تاکنون به مفهوم زیبایی فکر کرده‌اید؟ زیبایی در چه چیزهایی برای شما نمود پیدا می‌کند؟ ما در این مقاله معنای زیبایی و زیبایی‌ شناسی را در قرون مختلف تا به امروز مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر به دنبال مفهوم زیبایی هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

«زیبایی» توصیف یک ویژگی یا خصیصه‌ای برای حیوان، ایده، شی، شخص یا مکانی است که تجربه ادراکی از لذت یا رضایت را برای ما فراهم می‌کند. زیبایی به عنوان بخشی از زیبایی‌ شناسی، فرهنگ، روان‌شناسی اجتماعی، فلسفه و جامعه شناسی مورد مطالعه قرار گرفته‌ است. «زیبایی ایده‌آل» موجودیتی است که تحسین می‌شود و یا دارای ویژگی‌هایی است که به طور کامل به عنوان کمال در یک فرهنگ خاص به زیبایی نسبت داده می‌شود. زشتی دقیقا نقطه مقابل زیبایی است.

تجربه زیبایی غالباً شامل تعبیر برخی چیزها به عنوان توازن و هماهنگی با طبیعت است که می‌توانند منجر به احساس جذابیت و کمال عاطفی گردند. از آنجا که زیبایی می‌تواند یک تجربه ذهنی باشد، برخی فلاسفه اذعان دارند که زیبایی در چشمان بیننده خلاصه می‌شود. یعنی زیبایی هرچیز به نوع نگاه شما به آن بستگی دارد. معمولا نگرش‌های تجربی از چیزهایی که به عنوان مفهوم زیبایی در نظر گرفته می‌شوند، از طریق تفکرات و باورهای جمعی به افراد القا می‌شوند. همچنین گفته می‌شود که زیبایی دارای سطوح عینیت و ذهنیت مطلق نیست و قضاوت درباره حس زیبایی‌ شناختی تنها به صورت ذهنی انجام نمی‌شود.

اینستاگرام دکتر مینا رضایی

برخی فلاسفه کلمه زیبایی را در واقع زیبایی نهان موجود در شخصیت ما تعریف می‌کنند، نه ظاهر بیرونی ما. آندره ژید نویسنده فرانسوی و برنده جایزه نوبل 1947 نیز درباره مفهوم زیبایی گفته‌ است:
ای کاش عظمت در نگاه تو باشد، نه در آن چیزی که به آن می‌نگری.

دکتر مینا رضایی بنیانگذار کوچینگ سلامت سوشانس، آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم در زمینه های پوست، زیبایی و لاغری می‌باشند. لطفا جهت تعیین نوبت و کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با مرکز پوست، مو، لیزر و لاغری دکتر مینا رضایی با شماره تلفن 36681564 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مردوایج ، نبش چهارراه رسالت جنوبی ، مجتمع مرداویج ، طبقه 4
تلفن : 36681564 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اهمیت امیدواری در درمان بیماری سرطاناهمیت امیدواری در درمان بیماری سرطان

تحقیقات نشان داده بیماران مبتلا به سرطان که امیدوارترند، تلاش میکنند تا در طی دوره بهبودی معنایی برای زندگی خود پیدا کنند و به دنبال مسیرهای معنوی تازه ای باشند. ... ادامه مطلب

کاربرد تزریق بوتاکس در جوانسازی پوستکاربرد تزریق بوتاکس در جوانسازی پوست

تزریق بوتاکس در مؤسسه کوچینگ سلامت سوشانس برای زنان و مردان جهت خلاص شدن از شر مشکلاتی همچون علائم پیری به شکل خطوط چین و چروک، مشکلات پزشکی همچون میگرن های مزمن، یا تعریق بیش از حد صورت می گیرد ... ادامه مطلب

اختلاف پوست زنان و مردان در چیست؟اختلاف پوست زنان و مردان در چیست؟

بدن انسانها عموما شباهت زیادی بهم داشته و تنها در موارد جزئی با هم متفاوت می باشد .پوست نیز از این مقوله مستثنی نمی باشد . جنسیت، مهمترین عامل ایجاد تفاوت در پوست است. ... ادامه مطلب

منابع غذایی سرشار از آنتی اکسیدان، آب و ویتامین Dمنابع غذایی سرشار از آنتی اکسیدان، آب و ویتامین D

آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که می‌توانند از سلول‌ها در برابر اثرات رادیکال‌های آزاد محافظت کنند. از این جهت داشتن یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان، برای حفظ سلامت بدن اهمیت دارد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465